مشترک سايت شويد!

  ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد. در صفحه باز شده کد امنيتي را وارد، و پس از تکمیل درخواست بر روي لينک فرستاده شده به ايميل خود کليک نماييد :

آیا از سرعت دانلود فایلها از سرور سایت راضی هستید؟
 
» » بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)

خرید اشتراک سایت

10

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


از نخستین روزهای سینما با موسیقی متن برای کمدی های صامت مثلا "پلیس کیستون" تا امروز که کامپیوتر نت ها را کنار هم می چیند و آهنگ مناسب برای فیلم ها فراهم می سازد، موسیقی نقش حساس -و شاید اساسی- در پرورش شخصیتها و حال و هوی داستان فیلم ها داشته است. تنها کافی است که فیلمی را بدون موسیقی مجسم کنید: دیالوگ ها در فضایی مرده معلق می شوند، صحنه های تعقیب و گریز بی هیجان شکل می گیرد و درام بدون اوج و کمدی بدون خنده باقی می ماند. خلاصه کلام این که فیلم های بدون موسیقی به نظر "معمولی" می آیند. اما تعیین و گزینش بهترین موسیقی های متن از بین هزاران فیلم مختلف، آسان نیست. به هر روی، دچار این وسوسه شده ام که 25 موسیقی را به عنوان بهترین انتخاب کنم.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


9- الکس نورث "اسپارتاکوس" (Spartacus) - سال 1960
آهنگسازی که 15 بار نامزد اسکار شد [سازنده موسیقی های "اتوبوسی به نام هوس" و "کلئوپترا"] - و فقط یک بار در سال 1985 اسکار افتخاری گرفت - حدود 13 ماه به کار ساخت موسیقی این اثر حماسی ارزشمندانه استنلی کوبریک مشغول بود. قصه برده ای که شورشی را علیه امپراتوری روم به راه انداخت. موتیف های نظامی با آهنگی وحشیانه، که در تضاد با تم ملودیک و عاشقانه به یادماندنیريا، صحنه های خشونت بار را پیش می برد.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


10- موریس ژار "لارنس عربستان" (Lawrence of Arabia) - سال 1962
صحرا ممکن است به نظر لخت و برهوت برسد اما به اندازه دریا ناپایدار و بی ثبات است. در اثر حماسی دیوید لین درباره سفر شجاعانه سرباز انگلیسی تی.ئی.لارنس به میان شن های زرد، این چشم انداز فرار را موریس ژار با موسیقی مدهوش کننده اش ترسیم کرده است. وقتی به موسیقی ژار گوش بدهید خواهید شنید که چگونه از شکوه طلوع آفتاب بر صحرای عربستان تا ضربه های کوبنده در ترسیم خشونت به نرمی بر تصاویر می نشیند.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


11- دیمیتری تیومکین "ماجرای نیمروز" (High Noon) - سال 1952
صحنه دو دقیقه به ظهر بی تردید در سینما یگانه است. هرگز تا این اندازه بین موسیقی و تدوین هماهنگی وجود نداشته است. تیومکین دو اسکار برای موسیقی این وسترن بزرگ فرد زینه مان به دست آورد (یکی برای موسیقی متن و یکی برای آواز آن) و دو بار هم قبلا اسکار گرفته بود [برای "قادر و توانا" و "پیرمرد و دریا"] او در این فیلم "ماجرای نیمروز" (یا "صلوات ظهر") ریتم موسیقی را مطابق با ضربه های پاندول ساعت تنظیم کرده بود که بر ذهن مخاطب بیشترین تاثیر را می گذاشت. تیومکین با موسیقی زیبای خود در صحنه ی تراولینگ مشهور این وسترن بزرگ، به خوبی تنهایی قهرمان ماجرا - گری کوپر - را القا کرده است.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


12- فرانتز واکسمن "مکانی در آفتاب" (A Place In The Sun) - سال 1951
هرگز تمی به زیبایی و عمق موسیقی واکسمن در این درام اثرگذار جرج استیونس به وجود نیامد. بخصوص ملودی عاشقانه لطیفی که هر بار مونتی کلیفت به یاد الیزابت تیلور می افتد، به گوش می رسد و شاعرانه ترین لحظه اش در صحنه ی وداع آخر در زندان است. در هنگام ترسیم موقعیت رو به زوال کلیفت در جریان طرح نقشه غرق کردن شلی ونیترز، موسیقی آرام به وجود مخاطب نفوذ می کند. واکسمن به خاطر این موسیقی اسکار گرفت.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


13- ویکتور یانگ: "جانی گیتار" (Johnny Guitar) - سال 1954
اتفاق، سرقت، سوء ظن، آتش، تعقیب، پناهگاه دزدان و تجدید خاطره رابطه عاشقانه یک قمار باز "جانی گیتار" (استرلینگ هیدن) با "ویه نا" (جون کرافورد) فقط با موسیقی سکرآور گیتار این آهنگساز بزرگ میتوانست به این وسترن جلا ببخشد. یانگ با وسترن کلاسیک "شین" هم چنین کرد. موسیقی تغزلی یانگ، احساسات تلخ مربوط به عشقی قدیمی را به تدریج همچون خاکستری از زیر آتش به در آورد.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


14- جرج دانینگ: "پیک نیک" (Picnic) - سال 1953
مشخصه اصلی موسیقی رمانیتک دانینگ در صحنه ای جلوه می یابد که میولا (کیم نوواک)، رقصی جادویی را با بیگانه جوان (ویلیام هوارن) در میان فانوس های رنگین و در فضای باز پیک نیک انجام می دهد. موسیقی دانینگ با ضربه هایی سریع در لحظه های تنش، قدرت خود را آشکار می سازد. آنچه به چنین موسیقی اعتبار می بخشد، ادغام تم عاشقانه لبریز از شور و اشتیاق با تم شکست و سرخوردگی در آن واحد است.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


15- دیمیتری تیومکین: "سقوط امپراتوری روم" (The Fall Of The Roman Empire) - سال 1964
خشونت در موسیقی تیومکین خاصه در وسترن ها (مانند "رود سرخ" و یا "جدال در او.کی.کرال") اینجا در آخرین روزهای حکومت امپراتوری روم، احساس در هم شکستگی را به خوبی القا می کند. در برگردان هر صحنه به نبرد سپاهیان، نوای شیپور به طرزی تکان دهنده فضای خشن را می سازد. در مقابل، تم زیبای عاشقانه تیومکین در رابطه سوفیا لورن با استیفن بوید، قلب را به تپش می اندازد.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


16- لئونارد برنشتاین: "داستان وست ساید" (Westside Story) - سال 1961
تلفیق موسیقی برنشتاین و شکسپیر با دو دسته متخاصم از بر و بچه های یاغی خیابان؟ این برداشت از "رومئو و ژولیت" در منهتن با موسیقی و اشعار لطیف راجرز و هامرشتاین - و اجرای برنشتاین - تجسمی معصومانه از دار و دسته های جوانانه ی محله "وست ساید" نیویورک در قالب موزیکال است. این اثر کلاسیک راببرت وایز / جروم رابینز با آهنگ های غنایی اش از یاد نرفتنی است.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)


17 - برنارد هرمان: "روانی / روح" (Psycho) - سال 1960
از هیچکاک نقل است که درباره این دلهره انگیز ترین فیلم تاریخ سینما به برنارد هرمان آهنگساز فیلم گفته: "هر چی دوست داری بساز اما فقط یک چیز یادت باشد و ان این که برای صحنه قتل زیر دوش هیچ موسیقی ننویس. آن صحنه باید بدون موسیقی باشد". هرمان هوشمندتر از اینها بود و اتفاقا برای این صحنه با نوای جیغ آسای ویولن ها در هنگام قتل "ماریون کرین" (جنت لی) چنان فضایی را به وجود آورد که این صحنه در تاریخ سینما یگانه شد. نه تنها آن قطعه، بلکه موسیقی فصل فرار "ماریون" از قانون که با تم غم آلودش بر تقدیر شوم او سوگواری می کند هم ماندگار شد.

نویسنده: پرویز نوری

خرید اشتراک سایت

مطالب مرتبط:

 • بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)از نخستین روزهای سینما با موسیقی متن برای کمدی های صامت مثلا "پلیس کیستون" تا امروز که کامپیوتر نت ها را کنار هم می چیند و آهنگ مناسب برای فیلم ها فراهم می سازد، موسیقی نقش حساس -و شاید اساسی- در پرورش شخصیتها و حال و هوی داستان فیلم ها داشته است. تنها کافی است که فیلمی را بدون موسیقی مجسم کنید: دیالوگ ها در فضایی مرده معلق می شوند، صحنه های تعقیب و گریز بی هیجان شکل می گیرد و درام بدون اوج و کمدی بدون خنده باقی می ماند. خلاصه کلام این که فیلم های بدون موسیقی به نظر "معمولی" می آیند. اما تعیین
 • بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت اول)از نخستین روزهای سینما با موسیقی متن برای کمدی های صامت مثلا "پلیس کیستون" تا امروز که کامپیوتر نت ها را کنار هم می چیند و آهنگ مناسب برای فیلم ها فراهم می سازد، موسیقی نقش حساس -و شاید اساسی- در پرورش شخصیتها و حال و هوی داستان فیلم ها داشته است. تنها کافی است که فیلمی را بدون موسیقی مجسم کنید: دیالوگ ها در فضایی مرده معلق می شوند، صحنه های تعقیب و گریز بی هیجان شکل می گیرد و درام بدون اوج و کمدی بدون خنده باقی می ماند. خلاصه کلام این که فیلم های بدون موسیقی به نظر "معمولی" می آیند. اما تعیین
 • [اختصاصی] بررسی موسیقی فیلم قانون شجاعت (Act of Valor)Act of Valor فیلمی با بودجه ای کوچک است که از کارگردانانش تا آهنگسازش، هیچ کدام سابقه ی حضور در بلاکباسترهای هالیوود را نداشته اند. داستان فیلم نیازی به تعریف کردن ندارد، همان ارتش همیشگی که برای نجات دادن آمریکا از دست تروریست ها جانشان را فدا می کنند. در "قانون شجاعت"، نقش اول را یگان ویژه ی نیروی دریایی آمریکا بازی می کنند و از این لحاظ صحنه های زد و خورد فیلم بسیار واقعی و بی نقص است. موسیقی متن فیلم را هم Nathan Furst آهنگساز 34 ساله ی کم تر شناخته شده، ساخته است.
 • نگاهی به موسیقی فیلم پدرخوانده (The Godfather) اثر نینو روتا"پدرخوانده" (The Godfather) محصول سال 1972 به عقیده بسیاری از منتقدان و تماشاگران حرفه ای سینما یکی از بهترین فیلمهایی است که در طول تاریخ فیلمسازی آمریکا تهیه شده است، نمونه واقعی از یک فیلم کلاسیک آمریکایی. کارگردانی کاملا" حرفه ای فرانسیس فورد کوپلا (Francis Ford Coppola) و بازی زیبای مارلون براندو (Marlon Brando) و آل پاچیونو (Al Pacino) در نقش ویتو کورله اونه (Vito Corleone) و کوچکترین پسرش مایکل از جمله دلایل موفقیت فیلم محسوب می شوند. موضوع فیلم به سال 1940 و شهر نیویورک باز میگردد،
 • قطعاتی از موسیقی متن فیلم مادر ( Mother ) اثر ارسلان کامکار ( Arsalan Kamkar )قطعاتی از موسیقی متن فیلم مادر اثر ارسلان کامکار        Album: Mother Composer: Arsalan Kamkar  Style: Soundtrack Tracks: 4 Format/Bitrate : MP3 64KB  
 • آلبوم معنای موسیقی 1 (مجموعه ای از آهنگ های بدون کلام پخش شده از تلویزیون، رادیو و ...)Various Artists - Meaning Of Instrumental Music آلبوم معنای موسیقی 1 ، مجموعه ای از بهترین آهنگ های بدون کلام پخش شده از تلویزیون، رادیو و ... . "البته این رو هم بگم که این این آلبوم وجود خارجی نداره و برای اولین بار توی این سایت گذاشته میشه ... !" مطمئنم خیلی از آهنگ هایی رو که دنبالشون بودید توی این مجموعه و مجموعه های آینده پیدا می کنید.
  • Like
  • 0
  misam misam (تاریخ 18 آذر 1391 14:39)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  خیلی ممنونم rose
  بهتر بود از هرکدام یک تک آهنگ میگذاشتید.
  ماندگارتر میشد.
  • Like
  • 0
  pouya-shahriar (تاریخ 23 آذر 1391 12:32)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  با درود به شما
  چگونه میتوان فایل های این پست شما را دانلود کنم؟
  قادر به یافتن لینک دانلودی نمیباشم!
  • Like
  • 0
  Soundtracks (تاریخ 23 آذر 1391 12:35)
  گروه کاربری: مدير معنای موسیقی
  pouya-shahriar,
  سلام

  آلبوم ها در این پست برای دانلود گذاشته نشدند و فقط معرفی شدند ...
  در آینده گذاشته خواهند شد.
  • Like
  • 0
  aligsm (تاریخ 5 دی 1391 18:11)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  اون مطلبی که برای فیلم روانی ( این شاهکار تاریخ سینما ) و شاه موسیقی اش نقل کردید خیلی جالب بود .
  مرسی .
  • Like
  • 0
  mehran_west (تاریخ 24 دی 1391 10:20)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  مرسی
  • Like
  • 0
  javed (تاریخ 29 آبان 1392 05:37)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  سپپپپپپاسسسسس
  • Like
  • 0
  heroklin (تاریخ 27 اردیبهشت 1394 01:47)
  گروه کاربری: عضو V.I.P (ویژه)
  آقا دم شما گرم
  انتخاباتون درخشانه واسه این مجموعه
  واقعا زنده باد
  • Like
  • 0
  FARZAD00253 (تاریخ 30 اردیبهشت 1395 07:21)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  مطالب خوبی بود
  • Like
  • 0
  saeed.r (تاریخ 30 مرداد 1396 11:43)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  دوست عزیز چرا نمیشه اشتراک سایت رو خرید؟
  • Like
  • 0
  Soundtracks (تاریخ 31 مرداد 1396 14:09)
  گروه کاربری: مدير معنای موسیقی
  نقل قول: saeed.r
  دوست عزیز چرا نمیشه اشتراک سایت رو خرید؟

  سلام
  فعلا سرور سایت در حال انتقاله ...
خرید اشتراک سایت

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
انتقال به اول صفحه © Copyright © 2009-2014 Meaning Of Music All Rights Reserved.
استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر مستقیم لینک منبع مجاز می باشد!
خرید اشتراک سایت