مشترک سايت شويد!

  ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد. در صفحه باز شده کد امنيتي را وارد، و پس از تکمیل درخواست بر روي لينک فرستاده شده به ايميل خود کليک نماييد :

آیا از سرعت دانلود فایلها از سرور سایت راضی هستید؟
 
» » بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)

خرید اشتراک سایت

11

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


از نخستین روزهای سینما با موسیقی متن برای کمدی های صامت مثلا "پلیس کیستون" تا امروز که کامپیوتر نت ها را کنار هم می چیند و آهنگ مناسب برای فیلم ها فراهم می سازد، موسیقی نقش حساس -و شاید اساسی- در پرورش شخصیتها و حال و هوی داستان فیلم ها داشته است. تنها کافی است که فیلمی را بدون موسیقی مجسم کنید: دیالوگ ها در فضایی مرده معلق می شوند، صحنه های تعقیب و گریز بی هیجان شکل می گیرد و درام بدون اوج و کمدی بدون خنده باقی می ماند. خلاصه کلام این که فیلم های بدون موسیقی به نظر "معمولی" می آیند. اما تعیین و گزینش بهترین موسیقی های متن از بین هزاران فیلم مختلف، آسان نیست. به هر روی، دچار این وسوسه شده ام که 25 موسیقی را به عنوان بهترین انتخاب کنم.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


18- میکلوش روژا "ال سید" (El Cid) - سال 1961
موسیقی سحرانگیز میکلوش روژا هر زمان که به یاد عشق اثیری سید (چارلتون هستون) و شیمن (سوفیا لورن) بیفتیم، با ما خواهد بود. بیش تر از آن ملودی رمانتیک، شاید فریاد شیپورها و ویولن ها هنگام نبرد در کرانه ی دریا، تاثیرگذار باشد. روژا با "کجا میروی؟" (1951)، "آیوانهو" (1952) و "سودوم و گومورا" (1961) قدرت خود را در تجسم شکوه و جلال دوران دیرین به اثبات رسانده بود.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


19- جری فیلدینگ "این گروه خشن" (The Wild Bunch) - سال 1969
از همان آغاز و با حضور سواران و پیشتاز آنها ویلیام هولدن، موسیقی غریب و دقیق جری فیلدینگ وجود مخاطب را تسخیر می کند. فیلدینگ با اجتناب از تم های کلیشه ای وسترن ها، از طریق سازهایی ظریف به فضای این اثر کلاسیک سام پکین پا جلوه ای اپرایی می بخشد. اوج موسیقی در لحظه پایانی، آن جاست که مردان گروه می روند تا حماسه ی تلخی را از خود خلق کنند.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


20- آلفرد نیومن "عشق چیز باشکوهی است" (Love is a Many Splendored Thing) سال 1955
آهنگساز توانا، آلفرد نیومن موفق شده عشق سوزان و تلخ ویلیام هولدن و جنیفر جونز را در فضای غریبه ی هنگ کنگ، در نهایت احساس و با تم محسورکننده اش - آنگونه که هنری کینگ اندیشیده بود - تحقق بخشد. کر زیبا و نوستالوژیک "عشق چیز باشکوهی است" (که از آن در خیلی جاها و حتی تیتراژ فیلم "گریس" هم استفاده شد)، در صحنه ی وداع دو دلباخته بر فراز تپه، به عمق وجود مخاطب راه پیدا می کند.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


21- راجرز و هامرستاین "آوای موسیقی / اشکها و لبخندها" (The sound of Music) - سال 1965
آخرین اثر ویل راجرز و اسکار هامرستاین، ابتدا در برادوی درخشید و قصه افسانه آمیز راهبه های آواز خوان و خانواده اشرافی در اتریش زمان نازی ها، به گونه ای موزیکال و با صدای دلنشین جولی آندروز، قلب ها را فتح کرد. فیلم کلاسیک رابرت وایز البته بیش از آنچه به آهنگها وابسته باشد به قصه اش متکی بود.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


22- دیمیتری تیومکین "ریو براوو" (Rio Bravo) - سال 1959
تنها کافی است به تم زیبای تیومکین در صحنه ای که دود (دین مارتین) تصمیم گرفته مشروب را ترک کند توجه کنید. تیومکین اینجا هم مثل وسترن های دیگرش از آواز شاد و شوخ ریکی نلسن در میان جمع - با جان وین و والتر برنان - بهره گرفت. در این وسترن کلاسیک و به یادماندنی هاوارد هاکس، دو نقطه ی مختلف در هم آمیخته اند؛ یکی ظریف و احساسی که برای توصیف عوالم و احوال شخصیت ها به کار می رود و دیگری ضرب و پرشتاب که هنگام درگیری ها به هیجان آنها می افزاید. نکته ی جالبی که می توان اینجا اشاره کرد این است که موسیقی فیلم "ماجرای نیمروز" و "ریو براوو" که در نقطه ی مقابل هم قرار دارند و میشود گفت که هاکس "ریو براوو" را در جواب "ماجرای نیمروز" زینه مان ساخت، ساخته ی دیمیتری تیومکین هستند.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


23- آندره پره وین "بانوی زیبای من" (My Fair Lady) - سال 1964
در برگردان این نمایش موزیکال برادوی بر اساس "پیگمالیون" جرج برنارد شا، الن جی لرنر و فردریک لو آهنگها و آوازهایی سحرانگیز ساختند و خلق دو شخصیت خارق العاده ی پروفسور هیگینز (رکس هریسون) و الیزابت دولیتل (ادری هپبورن) با همراهی موسیقی لطیف بر زمینه ی رابطه ی نامانوس عاشقانه ی این معلم و شاگرد، فیلم را ماندگار کرد. آندره پروین به خاطر اجرای موسیقی های متن این فیلم اسکار گرفت.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


24- انیو موریکونه "خوب، بد، زشت" (The Good, The Bad and The Ugly) - سال 1966
موسیقی نفس گیر انیو موریکونه برای این وسترن نوظهور سرجیو لئونه، نمونه ای غریب در ساخت موسیقی متن برای یک وسترن در سینماست. در این افسانه ی حرص و انتقام برای دستیابی به سکه های طلا در غرب وحشی، موریکونه موسیقی تکان دهنده ای خلق کرده و با تم تاثیرگذار در تجسم ضدقهرمانی مثل کلینت ایستوود از طریق گیتار الکتریکی که انعکاس آن بر سرتاسر دشت پهناور طنین انداز است. موریکونه برای وسترن دیگر لئونه "روزی روزگاری در غرب" (1969) هم یکی از بهترین موسیقی هایش را ساخت.

بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت سوم)


25- رندی ادلمن و ترور جونز "آخرین موهاک ها" (The Last of Mohicans) - سال 1992
برای این اثر تجربی فوق العاده ی مایکل مان، موسیقی ای تدارک دیده شد که در هر لحظه ی هیجانی و پرکشش آن به خصوص هنگامی که سرخپوست ها با تبر طعمه ی خود را هدف قرار میدهند، قلب ها را به شدت به تپش می اندازد. در میان موسیقی خشن، ناگهان تمی رمانتیک و احساس برانگیز هم شنیده میشود و ثابت می کند که موسیقی فیلم هنوز هم می تواند تماشاگران را از شور و شوق لبریز کند.

نویسنده: پرویز نوری

خرید اشتراک سایت

مطالب مرتبط:

 • بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت دوم)از نخستین روزهای سینما با موسیقی متن برای کمدی های صامت مثلا "پلیس کیستون" تا امروز که کامپیوتر نت ها را کنار هم می چیند و آهنگ مناسب برای فیلم ها فراهم می سازد، موسیقی نقش حساس -و شاید اساسی- در پرورش شخصیتها و حال و هوی داستان فیلم ها داشته است. تنها کافی است که فیلمی را بدون موسیقی مجسم کنید: دیالوگ ها در فضایی مرده معلق می شوند، صحنه های تعقیب و گریز بی هیجان شکل می گیرد و درام بدون اوج و کمدی بدون خنده باقی می ماند. خلاصه کلام این که فیلم های بدون موسیقی به نظر "معمولی" می آیند. اما تعیین
 • بهترین بیست و پنج موسیقی فیلم تاریخ سینما، فیلمهای شنیدنی (قسمت اول)از نخستین روزهای سینما با موسیقی متن برای کمدی های صامت مثلا "پلیس کیستون" تا امروز که کامپیوتر نت ها را کنار هم می چیند و آهنگ مناسب برای فیلم ها فراهم می سازد، موسیقی نقش حساس -و شاید اساسی- در پرورش شخصیتها و حال و هوی داستان فیلم ها داشته است. تنها کافی است که فیلمی را بدون موسیقی مجسم کنید: دیالوگ ها در فضایی مرده معلق می شوند، صحنه های تعقیب و گریز بی هیجان شکل می گیرد و درام بدون اوج و کمدی بدون خنده باقی می ماند. خلاصه کلام این که فیلم های بدون موسیقی به نظر "معمولی" می آیند. اما تعیین
 • [اختصاصی] بررسی موسیقی فیلم قانون شجاعت (Act of Valor)Act of Valor فیلمی با بودجه ای کوچک است که از کارگردانانش تا آهنگسازش، هیچ کدام سابقه ی حضور در بلاکباسترهای هالیوود را نداشته اند. داستان فیلم نیازی به تعریف کردن ندارد، همان ارتش همیشگی که برای نجات دادن آمریکا از دست تروریست ها جانشان را فدا می کنند. در "قانون شجاعت"، نقش اول را یگان ویژه ی نیروی دریایی آمریکا بازی می کنند و از این لحاظ صحنه های زد و خورد فیلم بسیار واقعی و بی نقص است. موسیقی متن فیلم را هم Nathan Furst آهنگساز 34 ساله ی کم تر شناخته شده، ساخته است.
 • نگاهی به موسیقی فیلم پدرخوانده (The Godfather) اثر نینو روتا"پدرخوانده" (The Godfather) محصول سال 1972 به عقیده بسیاری از منتقدان و تماشاگران حرفه ای سینما یکی از بهترین فیلمهایی است که در طول تاریخ فیلمسازی آمریکا تهیه شده است، نمونه واقعی از یک فیلم کلاسیک آمریکایی. کارگردانی کاملا" حرفه ای فرانسیس فورد کوپلا (Francis Ford Coppola) و بازی زیبای مارلون براندو (Marlon Brando) و آل پاچیونو (Al Pacino) در نقش ویتو کورله اونه (Vito Corleone) و کوچکترین پسرش مایکل از جمله دلایل موفقیت فیلم محسوب می شوند. موضوع فیلم به سال 1940 و شهر نیویورک باز میگردد،
 • قطعاتی از موسیقی متن فیلم مادر ( Mother ) اثر ارسلان کامکار ( Arsalan Kamkar )قطعاتی از موسیقی متن فیلم مادر اثر ارسلان کامکار        Album: Mother Composer: Arsalan Kamkar  Style: Soundtrack Tracks: 4 Format/Bitrate : MP3 64KB  
 • آلبوم معنای موسیقی 1 (مجموعه ای از آهنگ های بدون کلام پخش شده از تلویزیون، رادیو و ...)Various Artists - Meaning Of Instrumental Music آلبوم معنای موسیقی 1 ، مجموعه ای از بهترین آهنگ های بدون کلام پخش شده از تلویزیون، رادیو و ... . "البته این رو هم بگم که این این آلبوم وجود خارجی نداره و برای اولین بار توی این سایت گذاشته میشه ... !" مطمئنم خیلی از آهنگ هایی رو که دنبالشون بودید توی این مجموعه و مجموعه های آینده پیدا می کنید.
  • Like
  • 0
  reza76kazemi (تاریخ 6 دی 1391 22:46)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  با سلام : پس چرا نمیشه دانلودشون کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ recourse
  • Like
  • 0
  Soundtracks (تاریخ 6 دی 1391 23:15)
  گروه کاربری: مدير معنای موسیقی
  reza76kazemi,
  سلام

  این آلبوم ها در سایت وجود داره:

  - El Cid
  - Love is a Many Splendored Thing
  - The Good, The Bad and The Ugly
  - The Last of Mohicans

  سرچ کنید.
  • Like
  • 0
  evenstar_et (تاریخ 7 دی 1391 08:43)
  گروه کاربری: عضو V.I.P (ویژه)
  فیلم آخرین موهیکان ساخته جیمز نیوتن هاوارد نیست.
  آهنگسازی این فیلم رو Randy Edelman
  Trevor Jones انجام دادن.
  لطفا تصحیح کنید.
  • Like
  • 0
  Soundtracks (تاریخ 7 دی 1391 12:00)
  گروه کاربری: مدير معنای موسیقی
  evenstar_et,
  سلام

  تصحیح شد! smile-29
  • Like
  • 0
  abi (تاریخ 7 دی 1391 21:32)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  سلام.

  از راه دور دستان تان را بخاطر اين عشق و زحمت مي فشارم. smile-09
  • Like
  • 0
  farshadbagheri (تاریخ 8 دی 1391 19:27)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  تشکر.........
  • Like
  • 0
  rockup (تاریخ 10 دی 1391 12:12)
  گروه کاربری: عضو V.I.P (ویژه)
  عالی مثل همیشه
  • Like
  • 0
  amooamooamoo (تاریخ 10 دی 1391 21:26)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  عالی ، تبریک میگم بابت این انتخابهای خوب smile-29
  • Like
  • 0
  mehran_west (تاریخ 24 دی 1391 10:18)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  دست شما درد نکنه
  • Like
  • 0
  FARZAD00253 (تاریخ 23 خرداد 1395 21:45)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  عشقِ من سر به دلِ یار زدن

  عالی بود
  • Like
  • 0
  amateras (تاریخ 31 تیر 1396 02:29)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  مواردی که انتخاب کردید بسیار خوب بودند اما به نظرم جای خالی شاهکار هاوارد شور ، موسیقی سه گانه ارباب حاقه ها ، حس میشد ! به شخصه موسیقی این فیلم رو به عنوان یکی از چند اثر برتر تاریخ سینما میدونم
خرید اشتراک سایت

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
انتقال به اول صفحه © Copyright © 2009-2014 Meaning Of Music All Rights Reserved.
استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر مستقیم لینک منبع مجاز می باشد!
خرید اشتراک سایت