مشترک سايت شويد!

  ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد. در صفحه باز شده کد امنيتي را وارد، و پس از تکمیل درخواست بر روي لينک فرستاده شده به ايميل خود کليک نماييد :

آیا از سرعت دانلود فایلها از سرور سایت راضی هستید؟
 
» » نگاهی به موسیقی فیلم مستند "خانه" (Home)، اثر آرماند آمار (Armand Amar)

خرید اشتراک سایت

14

نگاهی به موسیقی فیلم مستند "خانه" (Home)، اثر آرماند آمار (Armand Amar)


نگاهی به موسیقی فیلم مستند
به جهان دردمندان تو بگو چه كار داری...
نگاهی به موسیقی فیلم "خانه"

مستند "خانه" (Home) زیبایی های بی نظیری از وطن خاکی ما انسان ها را به تصویر کشیده است؛ به طوری که در حین تماشای فیلم احساس می کنی فریم به فریم به تماشای عکس نشسته ای. یان آرتوس برتراند عکاس است و چنانچه گفته شده، این نخستین تجربه ی کارگردانی اوست که به حق تجربه ی زیبایی است. اما از این فیلم هرچقدر هم به قطعاتی از عکس شبیه باشد، همانقدر به سمفونی زیبایی از موسیقی ملل شباهت دارد که در زمینه ی تصاویر بیننده را در خود غرق می کند، بی آنکه متوجه باشد.
موسيقي این فیلم را "آرماند آمار" (Armand Amar) یکی از بهترین موسیقی دانان فرانسه ساخته است. وی متخصص صدا و موسیقی جهانی است و ترکیبی از انواع فرهنگها در بطن موسیقی فیلم پیاده کرده است، ایده ای که در تناسب با تصویر خلاقانه ی فیلم دارد.

نگاهی به موسیقی فیلم مستند "خانه" (Home)، اثر آرماند آمار (Armand Amar)


در دقیقه ی 64 فیلم، آنگاه که تصاویر خیره کننده ای از یک جنگل سحرآمیز را می بینیم، نوایی از موسیقی ایرانی شنیده می شود که آدمی را به عمق درون خود می کشد؛ تو گویی آن جنگل طبیعت زمین نیست، بهشت گمشده ی درون توست و آن ناله های تو به هنگام هبوط از فردوس. نوایی که در آن لحظه شنیده می شود، صداي زيباي اشكان كمانگري است که شعري از اقبال لاهوري را می خواند: "به جهان دردمندان تو بگو چه كار داري..." و ني سيد محمد هنجاني و كمانچه سينا آهن آبادي که ترجمان این نغمه ی آسمانی شده اند برای همه ی دنیا ...
در مستند "خانه" مراد فیلم ساز نشان دادن تصویری از زمین است، فراتر از مرزها و اینکه اینجا خانه ی همه ی ماست و هر اتفاقی در آن بیافتد، به پای همه نوشته خواهد شد. او آشکارا خواسته از تقسیم بندی های ملی و قومی و سرزمینی فراتر رفته و جهان را کل واحدی نشان دهد که ما اغلب قادر به فهم آن نیستیم. و موسیقی هم چه نیکو این مراد را یاری کرده است. تصویر هرچقدر هم به زبان مشترک انسان ها نزدیک شود، باز رنگ و بویی از تفاوت دارد اما موسیقی در حقیقت زبان مشترک انسان هاست. چه نیکو گفته مولانا " بانگ گردش های چرخ است این که خلق / می نوازندش به تنبور و به حلق / ما همه ابنای آدم بوده ایم / در بهشت این لحن ها بشنوده ایم". به راستی که موسیقی این فیلم، لحنی است که در بهشت بشنودها یم.
اما آنچه پس از دیدن این مستند، جای تاسف برای مخاطب ایرانی باقی می گذارد، وقتی است که فیلم تمام می شود و هیچ منظری از مناظر ایران زیبا در آن دیده نمی شود و حتی در تيتراژ پاياني فيلم كه با تصاوير بسيار چشمگير و فريبنده همراه با نام كشور ها رو به رو مي شويم اثري از ایران و نام ایران عزيز به چشم نمي خورد. این درحالی است که موسیقی به کار گرفته شده، حکایت از آشنایی دقیق عوامل فیلم با ایران و فرهنگ ایرانی دارد.

نگاهی به موسیقی فیلم مستند "خانه" (Home)، اثر آرماند آمار (Armand Amar)


آرماند آمار آلبوم هاي بسياري داشته و يكي از آلبوم هاي زيباي وي بابا عزيز نام دارد كه موسیقی فیلمی به همین نام به كارگرداني ناصر خمير است كه در ايران و تونس فيلم برداري شده است. در اين فيلم پرويز شاهين خو، مريم حميد و مرحوم حسين پناهي هنرنمايي كرده اند. قطعه دوم از موسيقي متن فيلم با عنوان بابا عزيز يكي از زيباترين هاي اين فيلم است كه با اجراي بسيار زيباي لوون ميناسيان با ساز دودك همراه است.
بابا عزيز سيمرغ بلورين جشنواره فجر را نيز در كنار ساير جوايز خود به همراه دارد.عكس هاي حسين پناهي و مراسم خاص دراويش نيز در كاور روي جلد اين آلبوم به چشم مي خورد. اما ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست كه مرداد ماه سال گذشته نمايشگاهي به مناسبت نكوداشت آثار يان آرتوس برتراند، عكاس و هنرمند فرانسوي در ایران برگزار شد. اين برنامه با عنوان شش ميليون بقيه، به همت انجمن معماران ايران و ساير انجمن هاي مرتبط با هنر هاي تجسمي د رفرهنگستان هنر برگزار شده است.برتراند از جمله عكاساني است كه شش سال از عمرش را وقف عكاسي از زمين كرده است.

نگاهی به موسیقی فیلم مستند "خانه" (Home)، اثر آرماند آمار (Armand Amar)


او در اين مدت با هلیکوپتر زمين را در نورديده و از آن بالا عکس گرفته است. خودش در اين باره مي گويد: «هر ماه دو هفته کاري سخت را پيش رو داشتم، عقب گردي هم در کار نبود.
اما شغل اصلي «برتراند » در زندگي خلباني «بالون » بود. خودش مي گويد: «از همين طريق به عکاسي هوايي علاقه مند شدم ». در 30 سالگي به مدت سه سال خانواده شيرها را در «کنيا » دنبال کرد و گفت: «اينجا بود که دريافتم عکاسي مديومي عالي براي روايت پدیده ها است».
نمايشگاه هاي بسياري از کارهاي او در کشورهاي مختلف تشيکل شد و تا چند سال آينده نيز برنامه نمايشگاهي او برپاست. يک نمايشگاه او تنها در پاريس بيش از دو ميليون بيننده داشت. او در سال 1991 آژانس عکس Altitude در راه اندازي کرد و از آن هنگام به جمع آوري عکس هاي هوايي دنيا پرداخت.

نویسنده: نعيمه قره چه داغي

vip logo
خرید اشتراک سایت

مطالب مرتبط:

 • دانلود موسیقی متن مستند انسان (Human) ساخته ی آرماند آمار  دانلود آهنگ مستند انسان (Human) ساخته ی آرماند آمار با لینک مستقیم   Armand Amar _ Human Soundtrack   آرماند آمار _ موسیقی متن مستند انسان ، محصول سال 2015   Album: Human Composed By: Armand Amar Released: 11 September 2015 Style: Soundtrack, Score Format, Bitrate: FLAC / MP3 320 Kbps Label: Long Distance Total Duration: 01:14:37
 • نگاهی به موسیقی متن Home ساخته Armand Amarتا کنون بیشترین کاربرد موسیقی متن در فیلم های سینمایی بوده است و اکثر ما بیشتر موسیقی متن هایی را که میشناسیم از فیلم های سینمایی هستند.اما در سال های اخیر اهمیت موسیقی متن نه تنها در فیلم های سینمایی بلکه در فیلم های مستند و حتی بازیهای کامپیوتری بیشتر شده است.طوری که موسیقیدانان معروفی مانند هنس زیمر برای بازیهایی مانند MW2 و Crysis2 موسیقی متن میسازند.اما سینمای مستند به خصوص مستندهایی راجع به طبیعت به نظر بنده حقیر با درجا زدن از مسیر پیشرفت در زمینه موسیقی متن بازمانده اند و نتوانسته اند
 • قطعه ی "بینهایت" از آلبوم "دل آواهایی برای صلح و عشق" از پژمان مصلحآلبوم دل آواهایی برای صلح و عشق اثر پژمان مصلح
 • نقدی بر موسیقی بی نظیر فیلم جرمهمه ما موسیقی متن در ایران را با آثار بزرگانی مانند فرهاد فرالدینی و مجید انتظامی میشناسیم.اما در چندین سال گذشته موسیقیدان جوانی به نام کارن همایونفر پا به عرصه موسیقی کشور گذاشته است که نقطه اوج کار وی را میتوان همین موسیقی متن فیلم جرم مسعود کیمیایی قلمداد کرد.به شخصه باید بگویم که موسیقی متن فیلم جرم جدا از اینکه مدت کوتاهی حدود 14 دقیقه(با توجه به 4 قطعه ای که به این عنوان در آلبوم سرانجام قرار گرفته است) دارد اما چنان تأثیری بر خلوت های شبانگاهی من نهاده است که از وقتی آن را شنیده ام به
 • بررسی موسیقی فیلم دکتر ژیواگو (Doctor Zhivago)موسیقی این فیلم زیبا و با شکوه تا کنون یکی از به یاد ماندنی‌ترین موسیقی‌های نوشته شده برای یک فیلم در سینما بوده است. موریس ژار با نوشتن موسیقی این فیلم در سال 1964 رقابت را برای همکارارنش بسیار سخت کرد و جایزه بهترین موسیقی فیلم اسکار را ربود. آهنگسازی که توانسته است بارها مخاطبان سینما را در فیلم‌هایی چون لورنس عربستان، دختر رایان، گذری به هندوستان و البته دکتر ژیواگو، بر روی صندلی‌های سینما میخکوب کند.
 • آلبوم موسیقی متن مستند خانه (Home)، ساخته ی آرماند آمار (Armand Amar) + کاورهادانلود موسیقی متن مستند خانه (Home)، ساخته ی آرماند آمار با لینک مستقیم Home 2009 soundtrack - Armand Amar Album: HOME Original Music By: Armand Amar Directed By: Yann Arthus-Bertrand Produced By: Luc Besson,Denis Carto Format, Bitrate: APE Lossless / Mp3 320/128 kbps Release date: June 5, 2009 Genre: Soundtrack , Score, Folk Length: 66:33 min Size: 62.6/163/1312 MB
  • Like
  • 0
  Legolas (تاریخ 7 دی 1391 19:03)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  سلام
  ممنون
  لطفا موسیقی متن سریال Arrow 2012 رو هم بذارین
  • Like
  • 0
  mah2i (تاریخ 8 دی 1391 00:09)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  من این مستند زیبا رو دیدم
  واقعا زیباست
  -
  برای اصلاح باید بگم
  در متن اومده بود که:
  "در دقیقه ی چهل و هشتم فیلم، آنگاه که تصاویر خیره کننده ای از یک جنگل سحرآمیز را می بینیم، نوایی از موسیقی ایرانی شنیده می شود که آدمی را به عمق درون خود می کشد"

  این قسمت در دقیقه 64 قرار داره نه 48 که خیلی خوب هم رو تصاویر نشسته
  • Like
  • 0
  sajadzimmer (تاریخ 8 دی 1391 16:58)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  خواهشا اگه هانس زیمر کار جدید داده بیرون تو سایت بزارید من دیگه تحمل خماری ندارم smile-19
  • Like
  • 0
  mah2i (تاریخ 8 دی 1391 19:14)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  من خیلی به این آهنگساز علاقه مند شدم
  کاراش خیلی عالیه

  اگه لطف کنید "اپرای سفرنامه "مارکوپولو" رو بذارید خیلی ممنون میشم smile
  • Like
  • 0
  baraniii (تاریخ 8 دی 1391 19:15)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  اگه میشه و آهنگ آنلاین این سایتو http://foshtom.persianblog.ir دارید برام بذارید و معرفیش کنین
  ممنون
  • Like
  • 0
  Soundtracks (تاریخ 8 دی 1391 21:59)
  گروه کاربری: مدير معنای موسیقی
  baraniii,
  سلام

  ورژن بی کلام "آرانخوئز عشق من" (Aranjuez Mon Amour) از ریچارد آنتونی (Richard Anthony)
  که چندین اجرای مختلف داره مثل آرمیک و فرانسیس گویا و ...
  • Like
  • 0
  mah2i (تاریخ 8 دی 1391 22:08)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  خب مدیر عزیز
  شما که جواب این دوستمونو دادی
  یه جوابی هم به درخواست های بالایی میدادی
  که دل ماهم خوش باشه smile-15
  • Like
  • 0
  Soundtracks (تاریخ 8 دی 1391 23:02)
  گروه کاربری: مدير معنای موسیقی
  mah2i,
  سلام

  درخواست ها و پیشنهادهای دوستان در نظر گرفته میشه و در صورت موجود بودن گذاشته میشه ...
  • Like
  • 0
  sajadzimmer (تاریخ 8 دی 1391 23:41)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  خواهشا آهنگ بازیking of the roads یا سلطان جاده ها رو بزارید که مطمئنم برای خیلی ها خاطره انگیزه
  در ضمن در سریال هشدار برای کبرای یازده هم استفاده میشه که البته صدا وسیما گذاشته و همینچنین خواهش داشتم از سبک های دیگر موسیقی هم در سایتتون بگذارید مثل این آهنگ با تشکر http://mp3.djyahel.com/play/Xport/02+Inti+Zar.mp3
  • Like
  • 0
  pop1 (تاریخ 8 دی 1391 23:54)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  salam
  khaste nabashid
  man albume music matne filme elosie mahusel sale 2009 ro mikhastam
  har chi tuye net search kardam natunestam peydash konam

  lotfan age emkanesh hast baraye man ersal konid ya hamun linki moarefi konid ke dl konam
  tnx
  • Like
  • 0
  baraniii (تاریخ 9 دی 1391 19:01)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  ممنون بابت این آهنگ زیبا Richard Anthony - - Aranjuez Mon Amour
  • Like
  • 0
  sash (تاریخ 23 اسفند 1391 18:22)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  واقعا موسیقی زیبایی داره
  • Like
  • 0
  ناصر70 (تاریخ 17 بهمن 1392 13:58)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  با سلام
  در دقیقه 13.30 این مستند یک آهنگ بسیار زیبا همراه با آوا هست که تو آلبوم متن این مستند نیست.
  میشه در پیدا کردن اسم آهنگ و آهنگساز اون به من کمکی بکنید
  ممنو
  • Like
  • 0
  FARZAD00253 (تاریخ 23 خرداد 1395 21:57)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  ای طبیعت زیبا و قشنگ
  زاده خالق زیبا و قشنگ
  ای کوه پر از رمز و راز
  ای جنگل همیشه سبز و بهار
  ای دریای آبی بیکران
  ای دشت های پر گل و وحشی
  شما هستید ابدی و جاودانه
  عمر شما همیشه دراز باد
  عمر ما همچون گل است
  خزان می شود با چند بهار
  عمر شما طولانی و فناناپذیر
  نسل های ما می روند و
  شما همچنان پابرجا
  میستایم شما را تا آسمان ها
  که لایق و لایق ستایشید
  عاقلان جهان بدانید و به هوش
  که طبیعت است معلم زندگی ما
  ای طبیعت اصل و وجود ما
  بسته به حال و روز شما
  بهار آ مد بهار آ مد
  با هزاران حس زیبا
  در مشام رمز گلزار آ مد .
  اشک شوق بهاران
  در چشم آ سمان
  آ مد خرامان
  از اعماق طبیعت
  آ وای طربناک آ مد
  رنگها میدرخشند
  بر فراز کوه هاوصحراها
  بهار آمد با سرود و نغمه و ساز
  با نوروز و رقص و آ واز
  بهار آ مد و جان داد به
  شا خه های کهن خسته
  روی هر شا خه شکفته
  شکو فه های چلچراغ خنده
  طبیعت بیدار شد از
  خواب دهشتناک زمستان دیرینه .

  تا بلو ی طبیعت
  چه زیبا گشته از برف دشت و ها مون خلعت پوش خدا وند است پیرا مون
  به د ید ه ی هنر بین جلوه ا ش بین کجا بینی تو جلوه بهتر از این
  شکو فه ها ی زیبا ی گل برف فرود آ یند رقصا ن رو با م و رف
  پیام از وا د ی با لا رسا نند که قدر این طبیعت را بد ا نند
  تن بی برگ شا خه ها ی گلچین به تن پو شی ز ا طلسی است آ جین
  همه تا ج سفید ی زیب و زیور بلورین با ر فتن بر با ل و پیکر
  عروسا ن چمن در جمع یا ران همه در چتر برف ا ند چشمه سا را ن
  به زیر پوشش زیبا یی از برف شد ه خا موش زمزمه شان از حرف
  قندا قه ها ی یچه شا پر کها غنچه وا رو نه زیر شا خه ها
  سمور و راسو و خر گوش و روبا ه به رفت و آ مد ند در پرتو ی ماه
  نقوش پا ی شا ن در دشت و صحر ا نمو ده د شت را تا بلویی زیبا
  در این تا بلو ی زیبا ی طبیعت بسا نکته است برا ی آآد میت

  طبیعت در دل انسان نهان است
  طبیعت ثروت زیبای جان است
  طبیعت را مکش با هر صدایی
  طبیعت را مران با رنج آهی
  طبیعت وصف حلقه آیندگان است
  طبیعت قدرت لایم یضال است
  طبیعت را مران با هرگناهی
  طبیعت را مرنجان تو همانی
خرید اشتراک سایت

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
انتقال به اول صفحه © Copyright © 2009-2014 Meaning Of Music All Rights Reserved.
استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر مستقیم لینک منبع مجاز می باشد!
خرید اشتراک سایت