مشترک سايت شويد!

  ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد. در صفحه باز شده کد امنيتي را وارد، و پس از تکمیل درخواست بر روي لينک فرستاده شده به ايميل خود کليک نماييد :

آیا از سرعت دانلود فایلها از سرور سایت راضی هستید؟
 
» » بررسی موسیقی فیلم فیلومنا (Philomena) ساخته الکساندر دسپلات

خرید اشتراک سایت

1

بررسی موسیقی فیلم فیلومنا (Philomena) ساخته الکساندر دسپلات


بررسی موسیقی فیلم فیلومنا (Philomena) ساخته الکساندر دسپلات

فیلومنا – الکساندر دسپلات
در سال 2009 مارتین سیکسمیت روزنامه نگارِ سابق BBC و مشاور سیاسی حزب کارگر بریتانیا کتاب واقعی " کودک گمشده ی فیلومنا لی" را نوشت که در مورد جداییِ اجباری یک مادر از فرزندش توسط راهبه های یک صومعه ی ایرلندی است و ادامه ی داستان در مورد تلاش های مادر و فرزند برای ارتباط با یکدیگر است. این کتاب در حال حاضر توسط کارگردان استفن فریرز و نویسنده استیو کوگان برای ساخت فیلمی به نام فیلومنا اقتباس شده است، که ارتباط بین سیکسمیت و لی را نشان میدهد، اینکه آنها به آمریکا سفر میکنند تا به دنبال پسر گمشده اش بگردند و موضوع جالبی را فراهم میکند برای نگاه به قبولی فرزند اجباری توسط کلیسای کاتولیک روم که در سال 1950 انجام میشد.ستارگان فیلم، نویسنده کوگان در نقش سیکسمیت و خانم جودی دنچ در نقش فیلومنا هستند و آهنگ متن فیلم توسط الکساندر دسپلات ساخته شده شخصی که قبلا با کارگردان فریرز در فیلمهای The Queen, Cheri and Tamara Drewe کار کرده است.

 


بعد از گذراندن نیمه ی دوم دهه به عنوان یکی از آهنگسازان پرکار فیلم های هالیوود، الکساندر دسپلات سال 2013 آرامی را داشته است.البته او هنوز کار میکند اما بیشتر بر روی فیلمهای کوچک فرانسوی و اروپایی کار میکند: رنوار برای کارگردان گیلز بوردوس، فَنی برای کاگردان دانیل آتیل و ونوسِ رومن پولانسکی در Fur. با انتقال فیلم " بناهای تاریخی مردان" جورج کلونی به سال 2014، این باعث شد فیلومنا به عنوان بهترین کار دسپلات در این سال باشد، تنها فیلمی که اجازه ی پخش سینمایی آمریکا را دریافت نمود.
موسیقی همانطور که انتظار میرفت یکی از کارهای معمول دسپیلات است که هر کس از موسیقی او در طول سال انتظار دارد- دقیق، ایده های ریتمیک و تقریبا حساب شده و تمپوهای داخلی، آثار مواج و استفاده ی منظم از الگوهای زمانی والس. با اینکه در موسیقی های قبلی، دسپلات از والس های خود استفاده میکرد تا حس خاصی از انحطاط و ناز و نعمت را در فیلم به تصویر بکشد اما در فیلومنا به نظر می آید از آنها استفاده نموده تا طبیعت گیج و سردرگم فیلومنا را به تصویر بکشد، کسیکه از شهر کوچک خود در مناطق روستایی ایرلند سفر میکند به کلان شهرهای مدرن آمریکا برای پیدا کردن پسر گمشده اش، موسیقی ترکیبی از موسیقی سیرک و شگفت انگیز است اما با حس واقعی احساسات و همدردی.


از لحاظ صدا، فیلومنا وجه مشترک زیادی با موسیقی های دیگر دارد به ویژه عناوینی مانند " دختری با گوشواره ی مروارید، تولد، ملکه، شبح نویسنده و شری" اما نمیتوان گفت که فیلومنا موسیقی ای اصل نیست. بعد از یک دوره ی زمانی معین، موسیقی یک آهنگساز خود را بیشتر و بیشتر به اثبات مبرساند و شنونده با موسیقی او بیشتر و بیشتر خو میگیرد، این امر اجتناب ناپذیر است که هر چه شما با کار یک آهنگساز بیشتر آشنا باشید بیشتر میتوانید ایده ها و تیک های موسیقی آن را تشخیص دهید: همانطور که نوشته ی جان بری را در " رشته"، نوشته ی الیوت گلدنتال را در brass یا بادهای جنگلِ راشل پورتمن را میتوانید تشخیص دهید، همانطور هم سبک نوشتاری دسپلات بیشتر و بیشتر آشکار میشود.
چند تم قابل شناسایی وجود دارد. تم فیلومنا از نه نت مرکزی بیرون می آید، کیفیتی شاد و تقریبا کودکانه دارد، احساس بی گناهی و جهان بینی ساده او را از طریق ریتم های شاد نشان میدهد. آغاز "فیلومنا" تمهایی را در چندین شکل نشان میدهد ابتدای موسیقی از صدای سازهای بادی تشکیل شده قبل از اینکه این صداها توسط گیتار الکتریک و چنگ کنار زده شوند. تکرار آن در مواردی مثل " لاندری" در " خاطره" در " فرودگاه" متکبر و جذاب و " خاطرات" شاعرانه، اهمیت و حضور خود را حفظ میکند. در مقابل، تم مارتین سیکسمیت کمی سخت تر و جدی تراست، چنانچه متناسب با یک روزنامه نگار برجسته ی انگلیسی است و عملکرد اصلی آن در "مارتین" نشان دهنده ی زندگی شلوغ و پرفشار در لندن، تمام حرکات هدفنمد و رو به جلو است.


با این حال، احتمالا مهم ترین تم، سومی است، که به نظر میرسد برای پسر گمشده ی فیلومنا، مایکل، تکرار میشود. این برای اولین بار به شکلی نو در "تولد" ظاهر شد که همانند اسم سینمایی خود از پالس های باس پایینِ ترکیب شده با بلز، پیانو و سازهای زهی استفاده کرد برای اضافه نمودن تنش و درام. آن دوباره ظاهر شد به شکل گیتار و چنگ تکرار شونده در "Adoption" و در لحظات آغازین " پیدا شدن مایکل" قبل از اینکه در " فرود به آمریکا" ظاهر شود جاییکه موسیقی متن در آنجا دارای حس امید و خوشبینی است. موسیقی سازهای زهی و آکورد اصلی در آن بسیار دوست داشتنی است.
اجراهای بعدی هم به همین اندازه زیبا هستند در "مری" و کمی غمگین تر در "اعتراف"، " Quiet Time, To Pete’s" و " داستان آنتونی" که در آنها گیتار مکرر و چنگِ ابتدای موسیقی دوباره در موسیقی متن ظاهر میشوند اما با درونگرایی بیشتر و احساس کمتر. این اجراها همانطور که باید، موجب تمرکز بر مایکل، در نیمه ی دوم موسیقی میشوند اما حقیقتِ سفر فیلومنا را شورانگیز یا بی اهمیت نمیکنند.


علاوه بر رعایت احترامِ صدای فیلم، کار دیگری که دسپلات خوشبختانه انجام نمیدهد این است که ازآثار ایرلندی قدیمی استفاده نمیکند مانند “kiss the blarney stone, begorrah, look at the leprechaun” که میتواند فیلم را در دست آهنگسازان کمتری قرار دهد. به نظر می آید، تنها امتیازی که او به آلات موسیقی قدیمی داده استفاده از درام bodhrán در “Quiet Time, To Pete’s” است و موسیقی متن او تنها به دلیل حساسیت بیشتر او در توجه به کمدی و درام نسبت به توجه به محل، قویتر است.
دو ردیف نهایی " وداع" و " نمایشگاه چرخ فلک" است که بر میگردد به موسیقیِ فیلومنا، البته به دو شکل کاملا متفاوت. " وداع" حس یک استعفای آرام و بی سر و صدا را دارد یک والس سودا زده، در حالیکه " نمایشگاه چرخ فلک" به طور غیرمنتظره ای سنتی است، با صدای یک فلوت، بازگشتی برجسته را ایجاد میکند، موسیقی را با یک نت غیر معمول تمام میکند.
فیلومنا یک موسیقی نسبتا سبک در ابعاد گسترده ی زندگی حرفه ای الکساندر دسپلات است اما بعد از غیبت طولانی او از یک سال پیش بعد از ساخت موسیقی پروژه هایی نظیر Argo و Zero Dark Thirty ، خوب است که در مورد آن دوباره چیزی بشنویم. با اینکه موسیقی های متن به سرعت به یاد نمیماند اما فیلومنا بیشتر از احساسات مناسب، آثار و بافت های زیبا تشکیل شده است و موسیقی متن هوشمند و احساسی را میتوانید در آن پیدا کنید. این یک واقعیت است که دسپلات یکی از جالب ترین و منحصر به فردترین آهنگسازانی است که امروزه در حال کار هستند.

 

ترجمه اختصاصی معنای موسیقی
نوشته جاناتان براکستونvip logo
خرید اشتراک سایت

مطالب مرتبط:

 • بررسی موسیقی فیلم نجات آقای بنکس (Saving Mr. Banks) ساخته توماس نیومننجات آقای بنکس – توماس نیومن فیلم دوست داشتنی دیزنی به نام ماری پاپین پنجاهمین سالگرد خود را در سال 2014 جشن گرفت. سخت است که باور کنیم این همه مدت از زمانیکه دنیا برای اولین بار با کلمه ی supercalifragilisticexpialidocious آشنا شد یا اولین باری که بدترین لهجه ی لندنی را در تاریخ سینمایی دیک ون دایک شنید گذشته است، اما این واقعیت دارد و شهرت و محبوبیت این فیلم امروزه به اندازه ی سال 1964 باقیمانده است. فیلم جدید با عنوان نجات آقای بنکس (Saving Mr. Banks) توسط جان لی هنکوک
 • بررسی موسیقی فیلم جاذبه، برنده اسکار 2014، ساخته ی استیون پرایستا به حال فیلمی مانند "جاذبه" وجود نداشته است. موضوع اصلی فیلم این است که دو فضانورد که نقش آنها را جورج کلونی و ساندرا بولاک بازی میکنند، هنگام تعمیر تلسکوپ فضاییِ هابل دچار سانحه میشوند و در فضا شناور میمانند، ناامیدانه سعی میکنند راهی برای نجات پیدا کنند تا به خانه برگردند. در واقع این عظمت و زاویه ی دید فیلم آلفونسو کارون هست که مخاطبان را به مکانی کاملا جدید میبرد. تا به حال فضا، اینقدر وسیع، زنده، زیبا و ترسناک به نظر نرسیده بود. فیلمبرداری و طراحی این فیلم در بیننده این احساس را بوجود می
 • بررسی موسیقی فیلم دزد کتاب، نامزد اسکار 2014، ساخته ی جان ویلیامزدزد کتاب بر اساس رمان معروف و پرفروشی از مارکوس زوساک ساخته شده است. داستان کتاب در آلمان نازی قبل و حین جنگ جهانی جهانی دوم می‌گذرد. سوفی نلیس جوان نقش اصلی، لیزل، را بازی میکند و درست زمانیکه سایه ی جنگ بر سر کشور می افتد و نازی ها شروع به تصاحب سرزمین ها میکنند، برای زندگی با پدر و مادر رضاعی خود هانس هابرمان و رُزا (جفری راش و امیلی واتسون) فرستاده می شود. لیزل با چشمان معصومانه خود شاهد ماه اول اتفاقی میشود که کم کم تبدیل به هولوکاست میشود، اما با همدردی خانواده ی جدیدش، علاقه ی آنها
 • آلبوم موسیقی فوق العاده زیبا و احساسی فیلم فیلومنا (Philomena)، شاهکاری از الکساندر دسپلات (Alexandre Desplat)دانلود موسیقی فیلم فیلومنا (Philomena)، ساخته الکساندر دسپلات با لینک مستقیم Alexandre Desplat - Philomena Soundtrack Album: Philomena Soundtrack Composed By: Alexandre Desplat Directed By: Stephen Frears Style: Soundtrack, Score Format, Bitrate: Mp3 320/128 KB Released: November 25, 2013 Total Duration: 00:51:17 Size: 125/52 MB Label: Decca Country: USA
 • نت موسیقی آلبوم فرشتگان و شیاطین (Angels & Demons)، اثر هانس زیمر برای تکنوازی پیانوHans Zimmer - Angels & Demons (piano solo) 2009 Selected songs from the movie Ron Howard's "Angels & Demons" (2009) arranged for piano solo Instrumental affiliation: Piano Publisher: Hal Leonard, 2009 Quality: the scanned pages Composer: Hans Zimmer number of pages: 32 format: PDF Size: 5MB
 • بررسی موسیقی متن فیلم پیانیستپیانیست محصول چهار کشور لهستان، آلمان، فرانسه و بریتانیا است و در آن آدریان برودی در نقش اشپیلمن بازی تحسین‌برانگیزی ارائه می‌کند، بازیگری که واقعا سزاوار دریافت جایزه اسکار برای ایفای این نقش اسکار بوده است. در سپتامبر ۱۹۳۹ نیروهای آلمان نازی به لهستان حمله کرده و این کشور را اشغال می‌کنند. اشپیلمن در این زمان سرگرم اجرای قطعاتی از فردریک شوپن، آهنگساز بزرگ لهستانی در رادیو ورشو است. خانواده اشپیلمن به همراه یهودی‌های دیگر به گتو کراکو فرستاده شده و در آنجا مورد شکنجه، آزار و تحقیر افسران
  • Like
  • 0
  FARZAD00253 (تاریخ 3 خرداد 1395 11:29)
  گروه کاربری: عضو معنای موسیقی
  نقدبسیار بسیار عالیی بود
خرید اشتراک سایت

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
انتقال به اول صفحه © Copyright © 2009-2014 Meaning Of Music All Rights Reserved.
استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر مستقیم لینک منبع مجاز می باشد!
خرید اشتراک سایت