امروز : شنبه، 28 مهر 1397
نقدی بر موسیقی متن فیلم "خاکستری" اثر مارک استراید اینفیلد

نقدی بر موسیقی متن فیلم "خاکستری" اثر مارک استراید اینفیلد

akarempoor 11868 بازدید 19 نظر
جایگاه موسیقی متن در سینما مهم و تأثیر گذار است.حتی اولین فیلم های تاریخ سینما هم در زمانی که سینمای صامت رایج بود دارای موسیقی متن بودند.اینکه یک آهنگ ساز چقدر با فیلم همزاد پنداری کند و موسیقی برای آن بسازد که از نظر تماشاچی قابل قبول باشد میتواند تعیین کند که کار وی خوب بوده است یا بد.در واقع همیشه رسم بر این بوده است که موسیقی متن یک فیلم را با خود فیلم قیاس کنند،اما به عقیده من در مورد فیلم خاکستری این یک اشتباه است.چراکه ما با دو اثر که دارای سطوحی متفاوت هستند روبرو هستیم.یک طرف موسیقی فیلم که الحق و الانصاف حرف زیادی برای گفتن دارد و خود فیلم که نتوانسته از کلیشه ها دست بشوید و حرف هایش را نیمه تمام گذاشته است.پرهیز از استفاده از سازهای اضافی،نرفتن به سمت کلیشه های آهنگ سازی موسیقی متن که حتی امروزه در کارهای موسیقیدانی مانند هانس زیمر هم مشاهده میکنیم (هرچند که هنس زیمر یکی از جریان سازترین موسیقیدانان هالیوود میباشد اما استفاده تکراری وی از نت های قبلیش کمی خسته کننده شده است) اثر اینفیلد را قابل تقدیر کرده است.

وقتی در حال نوشتن این متن بودم برای چندمین بار (شمارشش از دستم در رفته است) به موسیقی متن این فیلم گوش فرا میدادم.اینفیلد در این اثر از کلید طلایی استفاده است به نام ویلیون سل.نقش گسترده این ساز در کنار آواهایی که در گوش هر شنونده ای عجیب است توانسته اثری را بیافریند که شاید سال ها طول بکشد تا کسی مانند آن را بیافریند.استفاده از نت هایی که به نوعی تمام آنها شک برانگیز،دلهره آور،تفکربرانگیز و مسخ کننده هستند اثری را آفریده است که نمیدانم باید آن را با چه اثری قیاس کنم.پایبندی اینفیلد به آهنگ اول این آلبوم،یعنی Writing The Letter در سایر آهنگ ها جالب و فلسفی گونه است.وقتی به این موسیقی گوش فرا میدهید به خوبی میتوان حس انسانی سردرگم و تنها را احساس کرد که در انتظار آینده ای ناخوش آیند است.موسیقی اینفیلد نه تنها در خود فیلم،بلکه در ذهن بیننده هم رسوخ می کند.قعه Walking با آن صدای گوش خراش یکی از سازهایش که اعتراف میکنم نتوانستم تشخیص دهم که ساز بادی است یا سازی زهی،ناگهان شما را رها میکند در فضایی ساکن و در قطعه بعدی این فضای ساکن با صدایی دلهره آور به فضایی تبدیل میشود که گویی شما در درون برزخی گیر کرده اید که تشخیص صداها برایتان مشکل است و شاید این نشآت گرفته از برزخ کاراکتر فیلم باشد.

نقدی بر موسیقی متن فیلم "خاکستری" اثر مارک استراید اینفیلد


شاید موسیقی هایی مانند خاکستری هر 10 یا 20سال یکبار ظهور کنند.موسیقی این فیلم نه تنها یک موسیقی متن فیلم است بلکه اثری برای انسان تنهای امروزی،انسانی که در پس دنیای صنعتی خویش گم شده است و راهی را به آینده متصور نیست.شاهکار اینفیلد جایی ارزش پیدا میکند که وی توانسته سبک انتزاع گونه هوای زمستانی را در سفیدی یکنواخت برف (که همان نماد زندگی انسان امروز است) را با استفاده از ویلیون سل ایجاد کند و سیاهی و خاکستری گرگها که همان نماد ترسها و نا امیدی های انسان هستند را با استفاده از سازهای گوش خراش و کوبه ای ایجاد کند.این کنتراست که اینفیلد آن را از جایی ایجاد میکند که پای گرگها در فیلم باز میشود بسیار هنرمندانه است.

در قطعاتی از آلبوم ،اینفیلد از نتهای پیانو هم به شکلی ماهرانه یک انتزاع جدید و هنرمندانه دیگر برای خاطرات عاشقانه کاراکتر میسازد.این را میتوان در آهنگ Wife Memory به خوبی متوجه شد.انزاع این آهنگ به قدری هنرمندانه است که با چند نت ساده شما را یاد عشق از دست رفته اتان می اندازد.و یا آهنگ Life And Death که یکی از شاهکار های اینفیلد در این آلبوم است.قطعه ای که هر چقدر به آن گوش می دهم زاویه ای از تنهایی خویش را پیدا میکنم و ناگهان این گوشه دنج و خیال انگیز توسط یک هنجار شکن به نام Lagging Behind شکسته میشود و چنان دلهره ای را در من به وجود می آورد که چشمانم ر رو به دنیا باز میکنم و منتظرم تا در مقابل اولین هجوم واکنش نشان دهم.این چینش هنرمندانه اینفیلد به قدری قابل تحسین است که نمیتوانم برای آن مثالی بیاورم.اما در ادامه اینفیلد این ترس را برای شما دو چندان می کند با Running From Wolves که به یکباره طوفان حملات را با ریتمی تند به سمت شما هدایت میکند.

نکته ای که باید به ان اشاره کرد باز هم وفادار بودن اینفیلد به انتزاع اثرش است.انتزاع اینفیلد در اثرش با صدایی مانند زوزه باد و صدای سوتی که در گوش انسان بعد از شلیک گلوله ایجاد میشود تداوم دارد.در اکثر قطعات این آلبوم میتوان این موضوع را درک کرد.در آخر اینکه اینفیلد با نتهایی ساده از پیانو و ویلیون سل اثری را آفریده است که انتزاع در سراسر آن به چشم میخورد.انتزاعی که شنونده را با افکارش در دنیایی جدید تنها میگزارد تا به این فکر کند که Live Or Die On This Day

نویسنده: علیرضا کریم پور/مجله معنای موسیقی
کلید واژه ها :

دسته بندی : نقد و بررسی

نظرات کاربران

 1. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : payam0874  |  در تاریخ : 1 آبان 1391 10:30
  • 0
  اگه امکانش هست آلبوم موسیقی فیلم دیکتاتور رو برای دانلود بزارین ممنونم
 2. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : Muse  |  در تاریخ : 1 آبان 1391 10:36
  • 0
  من این آلبوم موسیقی نشنیدم...
  نقد جالب و قشنگی نوشتید آقای کریم پور.
  به نظرتون احترام میذارم ، ولی تمام موسیقی هایی که از هانس زیمر شنیدم برای من تکراری نبوده و نیست.
  به هر حال ممنونم...تشکر...

  سلام...
 3. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : Hooman Pacino  |  در تاریخ : 1 آبان 1391 10:55
  • 0
  درود بر دوست خوبم. smile
  با نقد زیباتون بسیار موافقم. مرسی از شما که انقدر حرفه ای به نقد موسیقی فیلم پرداختین. ولی تو یه جاهایی کمی باهاتون مخالفم. البته فقط و فقط در حدّ یه نظر، اونم به عنوان یه عضو سایت. و الّا که من اصلاً در جایگاهی نیستم که ... .
  اینکه فرمودید آثار Hans Zimmer کلیشه شده و فقط با استفاده از نُت های تکراری خیلی از کارها رو پیش میبره، مخالفم. (چرا؟) چون من به شخصه معتقدم که Hans Zimmer اتّفاقاً از اون جمله آهنگســـازانی ست که به شدّت خلّاقیت داره و یه قطعه (حتّی یه Etude خیلی کوتاه) رو هم با توجّه به موقعیّت و مکان موجود در اون سکانس مینویسه. برای مثال در فیلم The Last Samurai به دلیل وجود Location فیلمبرداری در شرق (ژاپن)، تو خیلی از قطعه هاش از نـِی محلّی ژاپنی ها استفاده کرده. و یا تو سری فیلم های Sherlock Holmes با توجّه به موقعیّت و مکان فیلم، استفاده از سازی اسکاتلندی کرده که به نظرم مخاطب رو خیلی با جریان فیلم، حالا با توجّه به وقوع اتّفاقات در انگلیس پیش میبره! smile شاید بهترین نمونه برای کلیشه ای کردن موسیقی متن، میشه Gustavo Santaolalla رو نام برد. شاید 99% موسیقی های کار شدش به یه نحو باشه. طوری که خود من به شخصه وقتی فیلمی از Alejandro Inarrito میبینم، برام مثل روز روشنه که موسیقی کار شدش، از Gustavo Santaolalla ست. البته خُب شکی نیست که این دو از قبل دوتا Partner قدیمی تو این عرصه بودن. امّا میتونیم همین مثال رو به همکاری Christopher Nolan و Hans Zimmer منتقل کنیم. اصلاً نمیتونیم بگیم که O.S.T دو فیلم The Dark Knight و Inception با هم یکی هستن (نظر شخصی).
  البته ناگفته نمونه که من خودم از جمله طرفدارهای پر و پاقرص Gusatvo Santaolalla هستم و میپرستمش. smile
  اینه که با توجّه به گفته ی شما، حالا حتماً نباید با استفاده از سازهای شناخته نشده و اضافی، فیلم رو شلوغ کرد و به وسیله ی اونها به فیلم رنگ و بو داد. منم موافقم. امّا معتقدم که میشه با استفاده از تک ساز هم فیلم رو جلو برد و ... . که فکر میکنم یکی از ماهرترین افراد تو این زمینه، خود Hans Zimmer باشه! البته اینها همش در حدّ یه نظره. اونم صرفاً جهت علاقه زیاد به Hans Zimmer. با این حال، بازم سپاس بابت نقد زیباتون. smile-08
  [center][/center]
 4. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : akarempoor  |  در تاریخ : 1 آبان 1391 11:21
  • 0
  payam0874,
  باید تو سایت باشه یه جستجو بکنید

  Muse
  Hooman Pacino
  بله دقیقا این نظر شخصی هست. نظر شخصیتون قابل احترام برای من هست.خودم من هم به شخصه آثار زیمر را دوست دارم ولی بر روی نظر شخصیم هستم fellow البته من نگفتم: فقط با استفاده از نُت های تکراری خیلی از کارها رو پیش میبره smile
 5. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : mcm_480  |  در تاریخ : 1 آبان 1391 23:41
  • 0
  مارک استراید اینفیلد نابغست..کاراش منحصر به فرده و کلآ قابله مقایسه نیست..شدیدآ کاراشو به دوستان پیشنهاد میکنم..
 6. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : ebsh  |  در تاریخ : 2 آبان 1391 00:36
  • 0
  [left][/left]Man ham be onvane yek tarafdare par o pa ghorse hans zimmer nazaram ro migam.yek nokteE ke bayad tavajjoh kard ine ke har ahangsazi yek them haye khassi ro mitune ijad kone va harkas,musighihash,yek theme khassi dare.shoma deghat konid,koja didid “Thomas newman” musice matne hamasi besaze?!hamishe arum hastan musighihash.ya “ennio morricone” ahangi dar sabke action mesle “the dark knight” ijad kone(action ro ba vestern eshtebah nagirid).ya “elenie karaindrou” ke hamishe ahanghash fazaye gham alude khassi daran.ya “bruno coulais” ke ahanghash hamishe halite shur o kudakaneye ghashangi daran.ellate in theme khas ham na tavanie ahangsaz ha nist,balke majmue sazhaei ke unha dar ahanghashun estefade mikonan.mesle “yann tiersen – accordion” ya “elenie karaindrou - flute ya sorna” ya “hans zimmer” ya “ennio morricone” ke mamulan az yek majmue saz haye orchestral estefade nikonana va saze kamelan asli ro nemitunim taein konim harchand ke saze payeye musighie orchestral ro mishe violon goft.baraye hamin nabayad kare unharo kelishe goft.harchand ke man ghabul daram ke “hans zimmer” yek ravande yeknavakhti ro dar albumhaye akhiresh dare tey mikone ke :”ahang ba ritme arum shoru mishe,hamintor arum pish mire ta vasataye ahang,vasate ahang,be sheddat ritm ouj migire o zarbahang tond mishe va hamintor tondtar mishe ta dobare dar akhar arum mishe.”amma in ravand hamishe javab dade va har dafe hans zimmer ma rob a ahangaye khodesh surprise karde.ja dare begam ke man tamame ahangsaz haei ke esm bordam ro ghabul daram va karhashun ro dust daram.hamintor ahangsaz haye dige ke esmeshun ro nayovordam.mesle alexander desplat,Javier navarrete,bryan tyler o …
 7. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : fernando91  |  در تاریخ : 5 آبان 1391 15:25
  • 0
  سلام.موسیقی فیلم یک سال خوب از این اهنگساز بذارید.ممنون.
 8. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : sajadzimmer  |  در تاریخ : 7 آبان 1391 01:38
  • 0
  چرا تو نظر سنجی جای مانسینی رو با هانس زیمر عوض کردید!!!!!!! am am am
 9. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : Sami_R  |  در تاریخ : 7 آبان 1391 15:04
  • 0
  با تشکر از نقد زیبای شما....به نظرم Marc Streitenfeld یکی از بهترین های موسیقی فیلم هست... موسیقی فیلم"خاکستری" یا همون "The Grey" یک اثر فوق العاده زیبایی هست.فیلم "خاکستری" با نقش آفرینی زیبای "لیام نیسون" و موسیقی متن بسیار زیبای"مارک استراید اینفیلد" به شما حس و حالی رو القا میکنه که هر چند سال یک بار شما میتونید اینجور حسی رو از یک فیلم داشته باشید.
  به همه پیشنهاد می کنم که حداقل ترک اول این اثر رو حتما گوش کنند.
 10. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : moeinclassic  |  در تاریخ : 16 آذر 1391 11:56
  • 0
  اگه می شه وقتی نقد و بررسی تموم می شه لینک دانلود متن فیلم هم ازافه بشه

  چون من نمی دونم با چه اسمی این البوم رو پیدا کنم
  ممنوم اگه می شه بمن بگید
 11. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : Soundtracks  |  در تاریخ : 16 آذر 1391 13:31
  • 0
  moeinclassic,
  سلام

  لینک اضافه شد ...
 12. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : Amirata ashkiani  |  در تاریخ : 28 دی 1391 11:06
  • 0
  besiar az shoma va website besiar allllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitoon mamnoonam . man ta diruz majboor boodam koli hazine konm soundtrack film ha va baziharo az bazi website ha taye mikardam ama shoma ba in poshte kar va faliate tahsin barangiz be doone hich sakhti in haro dar ekhtiar ma mizarid rastesh man emruz ba site shoma ashna shodam ;)))) harfff nadare aliiiye . man ham toost daram dar hade tavanam azatoon hemayat konam . ba sepas smile-49 wink
 13. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : َامیروانا  |  در تاریخ : 9 بهمن 1392 17:34
  • 0
  مسخ کننده واژه مناسبیه واسه این آلبوم... به قول شما هر چند سال یه بار ازین کارا می شنویم... اگه به قبل برگردیم به نظر من موسیقی فیلم ناب THE FOUNTAIN هم تو این دسته قرار می گیره...

  امیدوارم توو فیلم های ایرانی هم موسیقی متن مسخ کننده خلق بشه....
 14. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : ِDanaHakimi  |  در تاریخ : 23 اسفند 1393 22:01
  • 0
  سلام ، من دنبال موسیقی متن فیلم "2001 ادیسه ی فضای"
  گشتم اما متاسفانه تو سایت پیدا نکردم ، روی سایت قرار میدین؟
 15. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : ِDanaHakimi  |  در تاریخ : 24 اسفند 1393 15:08
  • 0
  همچنان منتظر هستم
 16. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : Soundtracks  |  در تاریخ : 24 اسفند 1393 15:43
  • 0
  نقل قول: ِDanaHakimi
  همچنان منتظر هستم

  سلام
  کذاشته خواهد شد ...
 17. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : مرزیه  |  در تاریخ : 4 آذر 1394 23:21
  • 0
  ممنون
 18. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : FARZAD00253  |  در تاریخ : 3 خرداد 1395 11:57
  • 0
  نقد بسیارعالی بود
 19. آواتار کاربر
  آفلاین در سایتتوسط : FARZAD00253  |  در تاریخ : 23 خرداد 1395 21:46
  • 0
  عشقِ من سر به دلِ یار زدن

نظر دهید :

نام شما :
ایمیل :
نظر شما :
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
کد را وارد کنید :
( ضروری )
عکس خوانده نمی شود